Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


DİL KULLANIMINI ETKİLEYEN DİL DIŞI BİR DAVRANIŞ BİÇİMİ: AŞIRI DÜZELTMECİLİK
(NON-LANGUAGE BEHAVIOUR THAT EFFECTS LANGUAGE USE: HYPERCORRECTION )

Yazar : Aslıhan DİNÇER    
Baskı Yılı : 2018
Sayı : 18
Sayfa : 01-11
DOI Number: : 10.22464/diyalektolog.233
Cite : Aslıhan DİNÇER , (2018). DİL KULLANIMINI ETKİLEYEN DİL DIŞI BİR DAVRANIŞ BİÇİMİ: AŞIRI DÜZELTMECİLİK. Diyalektolog Sosyal Araştırmalar Hakemli Dergisi, 18, p. 01-11. Doi: 10.22464/diyalektolog.233.
96    134

Özet
Aşırı düzeltmecilik, standart ağzın inceliklerine yeterince hakim olmayan konuşurların bu varyasyondaki bir kuralı genelleştirmeleri ve birçok duruma uygulamaları ile ortaya çıkan yanlış kullanımları ifade eder. Bunlar aslında hata yapmaktan kaçınırken yapılan hatalardır ve birçok dilde bu tür kullanımların çok çeşitli görünümleri bulunmaktadır. Makalede bu dil davranışının genel çerçevesi, farklı dillerdeki örnekleri, Türkiye Türkçesinde yol açtığı kimi ses değişmeleri ve özel olarak da ötümsüzleşmeler içinde görülen örnekleri üzerinde durulmaktadır.
Anahtar Kelimeler
aşırı düzeltmecilik, Türkiye Türkçesi, toplumdilbilim, ses değişmeleri, ötümsüzleşme

Abstract
Hypercorrection (or hyperurbanism, overcorrection), expresses generalizations of one rule in this variant of the speakers that are not adequately mastered to elaborateness of standard dialect and misuses that occurs with its applications to many situations. These are actually mistakes that are made while avoiding making mistakes and numerous various aspects of these mistakes is found in most languages. In article the general framework of this language behaviour, its examples in different languages, its some phonetic changes caused in Turkey Turkish and specially examples that are seen in devoicing are emphasized.
Keywords
hypercorrection/hyperurbanism/overcorrection, Turkey Turkish, sociolinguistics, phonetic changes, de

References

Gelişmiş Arama


Duyurular

    YAZ (AĞUSTOS) 2018 SAYISI YAYINLANMIŞTIR

    DR. GÖNÜL ERDEM NAS'IN EDİTÖRLÜĞÜNDE  ARALIK 2018 KIŞ SAYISI İÇİN  30 KASIM 2018 TARİHİNE KADAR DEĞERLİ ÇALIŞMALARINIZI GÖNDEREBİLİRSİNİZ.


    MAKALELERİN HAKEM LİSTESİNE JENERİK DOSYASINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ


Adres :Adıyaman Üniversitesi Eğitim Fakültesi
Telefon :05426050023 Faks :
Eposta :diyalektologdergi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri